Ekonomist Yeşilada’dan Uyarı: Kira Fiyatları Artacak

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, konut piyasasındaki durgunluk ve vergilendirme konusundaki iddialar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kira enflasyonu uyarısını veren Atilla Yeşilada, “Kira fiyatları artacak. Piyasada ya satanın ya da alanın pazarlık gücü vardır. Kiralıklar konusunda ev sahibinin pazarlık gücü var. Çünkü kiralık bulmak çok zor. Dolayısıyla bütün vergiler kiracıya yansıtılacak” dedi.

Yeşilada, “Şu anda piyasada ciddi bir durgunluk var. Satmak isteyenler satamıyor. Daha da önemlisi konut satışları azalabilir. En büyük zarar, konut satışından elde edilen gelirlere sermaye kazancı vergisi koyulması olacak. Bu, konutu yatırım aracı olmaktan neredeyse çıkartıyor” şeklinde konuştu.

‘PİYASADAKİ DURGUNLUK DERİNLEŞEBİLİR’

Yeşilada, konut piyasasındaki bu durgunluğun ve olası vergilendirmenin, yatırımcıları ciddi şekilde etkileyeceğini belirtti. Konut satışlarının azalabileceğine dikkat çeken ünlü ekonomist, sermaye kazancı vergisinin sektöre büyük zarar vereceğine dikkat çekti.

Bu durumun, konut yatırımını cazip olmaktan çıkarabileceğini ifade eden Yeşilada, piyasadaki durgunluğun derinleşebileceği uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir