Klimalara dikkat! Yanlış kullanım zatürre edebilir

Sıcak yaz aylarında çok fazla tercih edilen klimaların kullanımı konusunda dikkatli olunması öneriliyor. Prof. Dr. Levent Öztürk, özellikle uyku sırasında klima kullanımı hakkında uyarıda bulundu.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının uyku sağlığını olumsuz etkilediğini belirterek, “İdeal uyku ortamının sıcaklığı 19-22 derece arasında olmalı. 19 dereceden soğuk ve 22 dereceden sıcak olduğunda uyku kalitesi etkilenmektedir.” dedi.

YANLIŞ KULLANIMA DİKKAT

Sıcaklardan korunmak ve serinlemek amacıyla klima kullanımının yaygınlaştığına dikkat çeken Öztürk, “Özellikle yatak odalarına konulan klimaların 16-17 derecelerde değil, en düşük seviye olarak 20 derece civarında çalıştırılması uyku sağlığı açısından daha uygun olacaktır.” sözlerini kullandı.

Yatak odasında klima kullanmak yerine dolaylı yoldan faydalanmayı tavsiye eden Öztürk, “Aslında yatak odasında klima bulundurmayıp diğer odalardaki klimadan dolaylı faydalanmak sağlıklı olanıdır. Açık klimaya karşı uyumak pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Vatandaşlar bu yaz sıcağında hasta olabilirler.” dedi.

Klima filtreleri konusunda da hatırlatmada bulunan Öztürk, şu ifadeleri kullandı:

“İyi temizlenmemiş klima filtrelerinden mikrop kapabilme riski var. Aynı zamanda aşırı soğuğun etkisiyle enfeksiyon hastalıkları görülebiliyor. Hareket sistemine ilişkin rahatsızlıklar, adale krampları, boyun ve omuz tutulmaları meydana gelebiliyor. Birdenbire soğuyan kas gruplarında spazm olabiliyor. Bademcik iltihabı, boğazı üşütme ya da daha ağır durumlarda zatürreye kadar gidecek durumlar olabilir.”

Öztürk, uyku öncesinde klimanın bir süre çalıştırılmasını, oda serinlediğinde kapatılmasını ve sonrasında uykuya geçilmesini önerdi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir